Prijímanie darčekov

Treba vedieť nielen dávať, ale aj prijímať.
V dávaní aj prijímaní treba nájsť rovnováhu. Tak ako vo všetkom. Dávanie je prejav lásky voči niekomu. Prijímanie je prejav lásky k sebe.

Už to začína…

Či sa nám to páči alebo nie, Vianoce sa blížia… A s nimi aj pomerne častá otázka, aký darček by ste chceli a čo by vás potešilo. Často s stretávame s odpoveďou: „Nič, ja mám všetko, nič nepotrebujem, hlavne nech sme spolu a zdraví.“ Áno, zdravie a súdržnosť sú veľmi dôležité a Vianoce naozaj nemajú byť darčekoch.

Ale!!!

Je dobré si uvedomiť, že prijímanie je jedným z prejavov sebalásky. Ak nie sme schopní prijať darček, pozornosť, objatie, vyznanie, alebo ktorýkoľvek z prejavov lásky a náklonnosti, niečo s nami nie je v poriadku. Lebo nejde o dar ako taký, ale schopnosť prijať ho. Keď sa vás blízki opýtajú, čo by ste chceli a vy poviete nič, v podstate ich oberáte o kompetenciu (schopnosť) urobiť vám radosť. Rozmýšľame za nich a nechceme nikoho finančne zaťažovať. V skutočnosti za nich rozhodujeme. Uvedomme si, že ten kto nás chce obdarovať je motivovaný láskou. Prečo odmietať lásku? Dar, nech je akýkoľvek malý, to sú aj peniaze v inej forme. Odmietaním darčekov teda neodmietame len lásku, ale aj peniaze. A pritom sa mnohí sa sťažujeme, že ich nemáme.

Ani my to nemáme radi.

Veľa z nás má potrebu dávať a nemá s tým najmenší problém. Ale keď ide o prijímanie, tak to už problém býva. Dôvody, pre ktoré radšej dávame ako prijímame, sú rôzne. Skúste si predstaviť situáciu, že chcete niekomu urobiť radosť a on odmietne. Ako sa cítite? Odmietnutí, však? A tak isto sa cíti ten, komu poviete, že nič nepotrebujete a nechcete. Treba vedieť nielen dávať, ale aj prijímať. V dávaní aj prijímaní treba nájsť rovnováhu. Tak ako vo všetkom. Dávanie je prejav lásky voči niekomu. Prijímanie je prejav lásky k sebe.

Neodmietajme…

Tak keď najbližšie dostanete otázku, čo by ste chceli a čo by vás potešilo, skôr ako poviete „NIČ“, skúste sa zamyslieť nad tým, že ten človek vám ponúka lásku a vy odmietate nielen jeho, ale aj lásku ako takú.

 

, , , ,
Čo spôsobujú potlačené emócie
Ako odpustiť

Related Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.

Menu